1987 Yamaha TT 225 gallery
1987 Yamaha TT 225
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 100.7 kg (222.0 pounds) |
| Seat height: | 884 mm (34.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,374 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | Pirelli-MT320H |
| Rear tyre dimensions: | Pirelli-MT320 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.94 litres (2.10 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red and Tan |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Suzuki DR 650 R Dakar (reduced effect)
-
Suzuki DR 650 RS (reduced effect)
-
Suzuki DR Big 800 S (reduced effect)
Other motorcycles in 1987
- 1987 BMW R100RS
- 1987 BMW R65
- 1987 BMW R65 (reduced effect)
- 1987 BMW R80
- 1987 BMW R80G/S
- 1987 BMW R80RT
- 1987 Cagiva 650 Alazzurra
- 1987 Cagiva 650 Alazzurra (reduced effect)
- 1987 Cagiva 650 Elefant
- 1987 Chang-Jiang 750 BG (with sidecar)
- 1987 Chang-Jiang 750 J-1 (with sidecar)
- 1987 CZ 175
- 1987 Dnepr MT 11 (with sidecar)
- 1987 Dnepr MT 16 (with sidecar)
- 1987 Donghai SM 750
- 1987 Donghai SM 750 (with sidecar)
- 1987 Ducati 350 F3
- 1987 Ducati 650 Indiana
- 1987 Ducati 750 F1
- 1987 Ducati 750 Paso

