2008 Yamaha Raider S gallery
2008 Yamaha Raider S
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1851.85 ccm (113.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 118.0 mm (3.9 x 4.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 313.9 kg (692.0 pounds) |
| Seat height: | 693 mm (27.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,801 mm (70.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 210/40-18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.51 litres (4.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, Red |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 TGB 203 50
- 2008 TGB 303 50
- 2008 TGB 303RS 125
- 2008 TGB Akros Tec 50
- 2008 TGB Delivery 151
- 2008 TGB Delivery 49
- 2008 TGB Express 125
- 2008 TGB F409 125
- 2008 TGB Hawk 125
- 2008 TGB Hawk 50
- 2008 TGB Keywest
- 2008 TGB Laser R5 49
- 2008 TGB Laser R9 151
- 2008 TGB Mystique 50
- 2008 TGB Octane 50 4T
- 2008 TGB R125X
- 2008 TGB R50X
- 2008 TGB Sunset 151
- 2008 TGB Sunset 49
- 2008 TGB X motion 125 EFI

