2002 Suzuki Grasstracker Big Boy gallery
2002 Suzuki Grasstracker Big Boy
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 20 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 61.2 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 127.0 kg (280.0 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 57P |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-18 66P |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Suzuki SV 650
- 2002 Suzuki SV 650 S
- 2002 Suzuki TL 1000 R
- 2002 Suzuki TR 50 SD
- 2002 Suzuki VL 1500 Intruder LC
- 2002 Suzuki VL 800 Intruder Volusia
- 2002 Suzuki Volty 250
- 2002 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
- 2002 Suzuki VS 800 GL Intruder
- 2002 Suzuki VZ 800 Marauder
- 2002 Sym Jet 2
- 2002 Triumph Bonneville
- 2002 Triumph Bonneville America
- 2002 Triumph Centennial Edition Daytona
- 2002 Triumph Daytona 955i
- 2002 Triumph Speed Triple
- 2002 Triumph Sprint RS
- 2002 Triumph Sprint ST
- 2002 Triumph T100
- 2002 Triumph Thunderbird
