2002 Honda CB600F Hornet gallery
2002 Honda CB600F Hornet
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 95,9 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 65.0 x 45.2 mm (2.6 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 12.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 176.0 kg (388.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 58W |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 73W |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Gilera DNA 180
- 2002 Gilera DNA 50
- 2002 Gilera GSM 50
- 2002 Gilera H@K 50
- 2002 Gilera SuperSport 600
- 2002 Gilera Zulu 50
- 2002 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2002 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2002 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2002 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2002 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2002 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2002 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2002 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2002 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
- 2002 Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer
- 2002 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2002 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2002 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2002 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport

