2002 Husaberg FS 650 E gallery
2002 Husaberg FS 650 E
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.1 kg (249.3 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Moto Guzzi V11 Le Mans
- 2002 Moto Guzzi V11 Le Mans Tenni
- 2002 Moto Guzzi V11 Sport Naked
- 2002 MV Agusta F4 Brutale S
- 2002 MV Agusta F4 Brutale Serie Oro
- 2002 MV Agusta F4 S
- 2002 MV Agusta F4 S I+I
- 2002 MV Agusta F4 Senna
- 2002 MV Agusta F4 SPR
- 2002 Sachs Beast 1000 (prototype)
- 2002 Sachs Roadster 125 V2
- 2002 Sachs Roadster 650
- 2002 Sachs Roadster 800
- 2002 Sachs XTC 125
- 2002 Sherco 0.5
- 2002 Sherco 1.25
- 2002 Sherco 2.0
- 2002 Sherco 2.5
- 2002 Sherco 2.9
- 2002 Suzuki Boost King

