2014 Harley-Davidson CVO Road King gallery
2014 Harley-Davidson CVO Road King
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1802.69 ccm (110.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 111.3 mm (4.0 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 367.9 kg (811.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-B19 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston, ABS |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston, ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Deep Sherwood Pearl and Galactic Black with Aztec Shadow Graphics, Titanium Dust and Galactic Black with Aztec Shadow Graphics, Tribal Orange and Galactic Black with Aztec Shadow Graphics |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Kawasaki Ninja 300
- 2014 Kawasaki Ninja 300 ABS
- 2014 Kawasaki Ninja 300 ABS SE
- 2014 Kawasaki Ninja 300 SE
- 2014 Kawasaki Ninja 400
- 2014 Kawasaki Ninja 400R Special Edition
- 2014 Kawasaki Ninja 650
- 2014 Kawasaki Ninja 650 ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-14R
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS Special Edition
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R636
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R636 Performance
- 2014 Kawasaki Versys
- 2014 Kawasaki Versys 1000
- 2014 Kawasaki Versys ABS

