2014 Harley-Davidson Dyna Low Rider gallery
2014 Harley-Davidson Dyna Low Rider
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1689.61 ccm (103.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.3 x 111.1 mm (3.9 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 292.1 kg (644.0 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,631 mm (64.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-V17 |
| Front brakes: | Single disc. Dual-piston. Optional ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston. Optional ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.79 litres (4.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Amber Whiskey/Vivid Black, Brilliant Silver/Vivid Black. |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha V Star 950
- 2014 Yamaha V Star 950 Tourer
- 2014 Yamaha V Star Custom
- 2014 Yamaha Vino Classic
- 2014 Yamaha Vity
- 2014 Yamaha VMAX
- 2014 Yamaha WR125R
- 2014 Yamaha WR125X
- 2014 Yamaha WR250F
- 2014 Yamaha WR250R
- 2014 Yamaha WR250X
- 2014 Yamaha WR450 F
- 2014 Yamaha X-City 125
- 2014 Yamaha X-City 250
- 2014 Yamaha X-MAX 125
- 2014 Yamaha X-MAX 125 ABS
- 2014 Yamaha X-MAX 250
- 2014 Yamaha X-MAX 400
- 2014 Yamaha X-MAX 400 ABS
- 2014 Yamaha Xenter 125

