2014 Ducati Diavel Dark gallery
2014 Ducati Diavel Dark
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 162.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 240/45-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Dark stealth |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Ducati Hypermotard SP
- 2014 Ducati Hyperstrada
- 2014 Ducati Monster 1200
- 2014 Ducati Monster 1200 S
- 2014 Ducati Monster 696
- 2014 Ducati Monster 795
- 2014 Ducati Monster 796
- 2014 Ducati Monster 796 Corse Stripe
- 2014 Ducati Multistrada 1200
- 2014 Ducati Multistrada 1200 S Granturismo
- 2014 Ducati Multistrada 1200 S Pikes Peak
- 2014 Ducati Multistrada 1200 S Touring
- 2014 Ducati Streetfighter 848
- 2014 Ducati Superleggera 1199
- 2014 Evolve Helium XR
- 2014 Evolve Lithium
- 2014 Evolve Neon XR
- 2014 Evolve Titanium XR
- 2014 Evolve Zinc XR
- 2014 Exile Cycles Bullfighter

