2014 Ducati Diavel Carbon gallery
2014 Ducati Diavel Carbon
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 162.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (451.9 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 240/45-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black carbon |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXDSE CVO Screaming Eagle Dyna
-
Harley-Davidson FLHXX Street Glide Trike
-
Harley-Davidson FLHTCUSE CVO Ultra Classic Electra Glide Black
Other motorcycles in 2014
- 2014 KTM 50 SX
- 2014 KTM 50 SX Mini
- 2014 KTM 500 EXC
- 2014 KTM 500 XC-W
- 2014 KTM 65 SX
- 2014 KTM 690 ABS Duke
- 2014 KTM 690 Duke R ABS
- 2014 KTM 690 Enduro R
- 2014 KTM 690 SMC R
- 2014 KTM 85 SX 17-14
- 2014 KTM Freeride 250 R
- 2014 KTM Freeride 350
- 2014 KTM Freeride E
- 2014 KTM RC 125
- 2014 KTM RC 200
- 2014 KTM RC 390
- 2014 Moto Guzzi California 1400 Custom
- 2014 Moto Guzzi California 1400 Touring
- 2014 Moto Guzzi Griso 8V SE
- 2014 Moto Guzzi Norge GT 8V

