2014 Ducati Diavel Strada gallery
2014 Ducati Diavel Strada
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 159.58 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 216.0 kg (476.2 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 240/45-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Race titanium |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki Bandit 1250 SA
- 2014 Suzuki Bandit 1250F ABS
- 2014 Suzuki Bandit 650SA
- 2014 Suzuki Boulevard 400
- 2014 Suzuki Boulevard C50
- 2014 Suzuki Boulevard C50 B O S S
- 2014 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2014 Suzuki Boulevard C50T
- 2014 Suzuki Boulevard C90
- 2014 Suzuki Boulevard C90 B O S S
- 2014 Suzuki Boulevard M109R
- 2014 Suzuki Boulevard M109R B O S S
- 2014 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2014 Suzuki Boulevard M50
- 2014 Suzuki Boulevard M90
- 2014 Suzuki Boulevard S40
- 2014 Suzuki Burgman 125
- 2014 Suzuki Burgman 200
- 2014 Suzuki Burgman 200 ABS
- 2014 Suzuki Burgman 400

