2009 Derbi Terra Adventure 125 gallery
2009 Derbi Terra Adventure 125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7.58 cubic inches) | Power: | 15 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 121.0 kg (266.8 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,451 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 2/90-90 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white |
News
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Hyosung RT 125 D
- 2009 Hyosung RX 125 D E
- 2009 Hyosung RX 125 D SM
- 2009 Hyosung SF 50 B
- 2009 Hyosung SF 50 R Rally
- 2009 Innoscooter EM 2000
- 2009 Innoscooter EM 2500 Elektroroller
- 2009 Innoscooter EM 2500 Lithium
- 2009 Innoscooter EM 3500 Maxi-Lithium
- 2009 Innoscooter EM 5000 Lithium-Sport
- 2009 Jawa-CZ 125 Dakar
- 2009 Jawa-CZ 125 Dandy
- 2009 Jawa-CZ 125 Sport
- 2009 Jawa-CZ 125 Travel
- 2009 Jawa-CZ 250 Travel
- 2009 Jawa-CZ 350 Basic
- 2009 Jawa-CZ 350 Policie
- 2009 Jawa-CZ 350 Style
- 2009 Jawa-CZ 350 Tramp
- 2009 Jawa-CZ 50 Robby

