2009 Derbi Senda DRD Racing 50 SM gallery
2009 Derbi Senda DRD Racing 50 SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, black |
News
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha X-City 125
- 2009 Yamaha X-City 250
- 2009 Yamaha X-MAX 125
- 2009 Yamaha X-MAX 250
- 2009 Yamaha XJ6
- 2009 Yamaha XJ6 ABS
- 2009 Yamaha XJ6 Diversion
- 2009 Yamaha XJ6 Diversion ABS
- 2009 Yamaha XJR 1300
- 2009 Yamaha XT 125 R
- 2009 Yamaha XT 125 X
- 2009 Yamaha XT 250
- 2009 Yamaha XT 660 R
- 2009 Yamaha XT 660 X
- 2009 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2009 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2009 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2009 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2009 Yamaha YBR 125
- 2009 Yamaha YBR 125 Custom

