2009 Derbi Senda DRD Racing 50 R gallery
2009 Derbi Senda DRD Racing 50 R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red, blue |
News
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Blata Origami B2 Standard
- 2009 Blata Origami B2 Victory
- 2009 BMC Choppers Big Daddy
- 2009 BMC Choppers Big Daddy ST
- 2009 BMC Choppers Bobber 88
- 2009 BMC Choppers Bobber 88 Barhopper
- 2009 BMC Choppers Hooligan 541
- 2009 BMC Choppers Hooligan 541 240
- 2009 BMC Choppers Hooligan 541 ST
- 2009 BMW F650GS
- 2009 BMW F800GS
- 2009 BMW F800R
- 2009 BMW F800S
- 2009 BMW F800ST
- 2009 BMW G450X
- 2009 BMW G650X Challenge
- 2009 BMW G650X Country
- 2009 BMW G650X Moto
- 2009 BMW HP2 Megamoto
- 2009 BMW HP2 Sport

