2009 Derbi Senda DRD Pro 50 R gallery
2009 Derbi Senda DRD Pro 50 R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black |
News
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 MZ 1000 SF StreetFighter
- 2009 MZ 1000 ST SuperTraveller
- 2009 MZ 125 SM Gangsta
- 2009 MZ 125 SX
- 2009 MZ 660 Supermoto
- 2009 MZ 660 Supermoto S
- 2009 MZ Charly Electroroller
- 2009 MZ RT-Striker
- 2009 NCR 848
- 2009 NCR Leggera
- 2009 NCR Macchia Nera
- 2009 NCR Mike Hailwood TT
- 2009 NCR Millona One Shot
- 2009 NCR Millona R
- 2009 NCR Millona S
- 2009 NCR New Blue
- 2009 Neander Turbo Diesel
- 2009 Nipponia Altiva 125
- 2009 Nipponia Arte 125
- 2009 Nipponia AX 100S

