2009 Derbi GP1 250 Racing gallery
2009 Derbi GP1 250 Racing
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 244.29 ccm (14.91 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 139.0 kg (306.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,374 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Vespa GTS 125
- 2009 Vespa GTS 250ie
- 2009 Vespa GTS 300 Super
- 2009 Vespa GTV 125
- 2009 Vespa GTV 250 ie
- 2009 Vespa LX 125
- 2009 Vespa LX 125 Navy
- 2009 Vespa LX 150
- 2009 Vespa LX 50 2T
- 2009 Vespa LX 50 4T
- 2009 Vespa LX 50 Navy
- 2009 Vespa LXV 125
- 2009 Vespa LXV 150
- 2009 Vespa LXV 50
- 2009 Vespa PX 125
- 2009 Vespa S 125
- 2009 Vespa S 150
- 2009 Vespa S 50
- 2009 Vespa Zafferano 125
- 2009 Vespa Zafferano 50

