2009 Ducati Hypermotard 1100 gallery
2009 Ducati Hypermotard 1100
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 90 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 179.0 kg (394.6 pounds) |
| Seat height: | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.40 litres (3.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red(Red/Black), White (Red/Black) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLHT 1340 Electra Glide
-
Harley-Davidson FXR 1340 Super Glide II
-
Harley-Davidson FXE 1340 Super Glide II
Other motorcycles in 2009
- 2009 Nipponia Vorrei 125
- 2009 Norton Commando 961 SS
- 2009 Orion A29B50M
- 2009 Orion AGB-38
- 2009 Pagsta Choppa
- 2009 Pagsta Cruisa 250
- 2009 Pagsta KRB250
- 2009 Pagsta Roadsta
- 2009 Palmo T150
- 2009 Peraves Mono-Turbo-ECO
- 2009 Peraves Monotracer
- 2009 Peraves Standard-ECO
- 2009 Peraves Super-ECO
- 2009 Peraves Super-Turbo-ECO
- 2009 Peugeot Blaster RS12
- 2009 Peugeot C-Tech R-Cup
- 2009 Peugeot Geopolis 125
- 2009 Peugeot Geopolis 125 RS
- 2009 Peugeot Geopolis 250
- 2009 Peugeot Geopolis 400 Premium

