2009 Derbi Atlantis 50 2T Bullet gallery
2009 Derbi Atlantis 50 2T Bullet
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.38 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 86.0 kg (189.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.10 litres (1.88 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha X-MAX 125
- 2009 Yamaha X-MAX 250
- 2009 Yamaha XJ6
- 2009 Yamaha XJ6 ABS
- 2009 Yamaha XJ6 Diversion
- 2009 Yamaha XJ6 Diversion ABS
- 2009 Yamaha XJR 1300
- 2009 Yamaha XT 125 R
- 2009 Yamaha XT 125 X
- 2009 Yamaha XT 250
- 2009 Yamaha XT 660 R
- 2009 Yamaha XT 660 X
- 2009 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2009 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2009 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2009 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2009 Yamaha YBR 125
- 2009 Yamaha YBR 125 Custom
- 2009 Yamaha YBR 250
- 2009 Yamaha YZ 125

