2010 Peugeot XP6 Top Road gallery
2010 Peugeot XP6 Top Road
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | 1,9 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 83.0 kg (183.0 pounds) |
| Seat height: | 905 mm (35.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,283 mm (50.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Motorhispania Furia Max
- 2010 Motorhispania Furia Max 49 SM
- 2010 Motorhispania KN1 125
- 2010 Motorhispania MH7 125 Naked
- 2010 Motorhispania RX 125R
- 2010 Motorhispania RX 50R
- 2010 Motorhispania RYZ 49 Off Road
- 2010 Motorhispania RYZ Pro Racing 49 Off Road
- 2010 Motorhispania RYZ Pro Urban
- 2010 Motorhispania RYZ Supermotard
- 2010 MV Agusta Brutale 1078RR
- 2010 MV Agusta Brutale 1090RR
- 2010 MV Agusta Brutale 910R
- 2010 MV Agusta Brutale 910S
- 2010 MV Agusta Brutale 990R
- 2010 MV Agusta F4 1000 R
- 2010 MV Agusta F4 1000R 1+1
- 2010 MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni
- 2010 MV Agusta F4 R312
- 2010 MV Agusta F4 RR 312 1078

