2010 Kymco Quannon Naked 125 gallery
2010 Kymco Quannon Naked 125
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 12,87 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 132.0 kg (291.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue/gray |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Big Bear Choppers Paradox 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Paradox 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Rage 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Rage 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Reaper 100 Carb
- 2010 Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb
- 2010 Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution
- 2010 Big Bear Choppers Sled 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Sled 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 EFI
- 2010 Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Sled ProStreet 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Venom 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Venom 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Smooth EFI
- 2010 Big Dog Bulldog
- 2010 Big Dog Coyote
- 2010 Big Dog K-9
- 2010 Big Dog Mastiff

