2010 Peugeot Vivacity Sixties gallery
2010 Peugeot Vivacity Sixties
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.10 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | 3,1 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.0 kg (216.1 pounds) |
| Seat height: | 786 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,337 mm (52.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ivory, light blue |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Benelli Velvet 250
- 2010 Beta Alp 125
- 2010 Beta Alp 200
- 2010 Beta Alp 4.0
- 2010 Beta Ark AC Paddock
- 2010 Beta Ark AC RR
- 2010 Beta ARK LC Skull
- 2010 Beta Ark LC Tribe
- 2010 Beta Ark One AC
- 2010 Beta Evo 200 2T
- 2010 Beta Evo 250 2T
- 2010 Beta Evo 250 4T
- 2010 Beta Evo 290 2T
- 2010 Beta Evo 300 4T
- 2010 Beta Evo 80
- 2010 Beta Evo 80 Junior
- 2010 Beta Evo125 2T
- 2010 Beta M4 4T
- 2010 Beta Minicross R 10
- 2010 Beta Minicross R 12

