2010 Honda SH300i gallery
2010 Honda SH300i
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 279.10 ccm (17.03 cubic inches) | Power: | 26,82 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 68.5 mm (2.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 161.8 kg (356.7 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-(16 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-(16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Sherco ST 2.9
- 2010 Sherco ST 3.2 F
- 2010 Sherco SX 2.5i -F
- 2010 Sherco Urban SU 0.5
- 2010 Sherco Urban SU 0.5 Base
- 2010 Sommer Diesel 462
- 2010 Suzuki B-King
- 2010 Suzuki B-King ABS
- 2010 Suzuki B-King Hyaku
- 2010 Suzuki Bandit 1250 ABS
- 2010 Suzuki Bandit 1250F ABS
- 2010 Suzuki Bandit 1250S
- 2010 Suzuki Bandit 1250S ABS
- 2010 Suzuki Bandit GSF650
- 2010 Suzuki Bandit GSF650S
- 2010 Suzuki Boulevard 400
- 2010 Suzuki Boulevard C109R
- 2010 Suzuki Boulevard C109RT
- 2010 Suzuki Boulevard C50
- 2010 Suzuki Boulevard C50 Special Edition

