2010 KTM 690 Supermoto Limited Edition gallery
2010 KTM 690 Supermoto Limited Edition
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | 62,75 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 154.0 kg (339.5 pounds) |
| Seat height: | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,472 mm (58.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc. Brembo four piston, radially bolted caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single piston, floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Honda Gold Wing Airbag
- 2010 Honda Gold Wing Audio Comfort
- 2010 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM
- 2010 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM ABS
- 2010 Honda Interstate
- 2010 Honda Metropolitan
- 2010 Honda NT700V
- 2010 Honda NT700V ABS
- 2010 Honda PCX
- 2010 Honda Ruckus
- 2010 Honda S-Wing 125
- 2010 Honda Sabre
- 2010 Honda Sabre ABS
- 2010 Honda SH125i
- 2010 Honda SH125i Sporty
- 2010 Honda SH150i
- 2010 Honda SH150i Sporty
- 2010 Honda SH300i
- 2010 Honda SH300i C-ABS
- 2010 Honda SH300i Sporty

