2010 KTM 690 Enduro gallery
2010 KTM 690 Enduro
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.5 kg (305.3 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,498 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Brembo two piston, floating caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single piston, floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black/gray |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 E-Ton Matrix 50
- 2010 E-Ton Matrix R4 150
- 2010 E-Ton Sport 150
- 2010 E-Ton Sport 50
- 2010 E-Tropolis Future
- 2010 E-Tropolis Retro
- 2010 Ecosse Spirit ES1
- 2010 Ecosse The Heretic
- 2010 Ecosse Titanium
- 2010 Ecosse Titanium Race
- 2010 Ecosse Titanium RR
- 2010 Enfield Classic 350
- 2010 Enfield Classic 500
- 2010 Enfield Electra Twinspark
- 2010 Enfield Thunderbird Twinspark
- 2010 Exile Cycles Bar Hopper
- 2010 Exile Cycles Black Bull
- 2010 Exile Cycles Brown Pearl
- 2010 Exile Cycles Bulldozer
- 2010 Factory Bike Chrono SM50

