2010 KTM 690 SMC gallery
2010 KTM 690 SMC
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 139.5 kg (307.5 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/white/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Yamaha VMAX
- 2010 Yamaha Why
- 2010 Yamaha WR125R
- 2010 Yamaha WR125X
- 2010 Yamaha WR250F
- 2010 Yamaha WR250R
- 2010 Yamaha WR250X
- 2010 Yamaha WR450 F
- 2010 Yamaha X-City 125
- 2010 Yamaha X-City 250
- 2010 Yamaha X-Max 125
- 2010 Yamaha X-Max 250
- 2010 Yamaha XJ Diversion F
- 2010 Yamaha XJ Diversion F ABS
- 2010 Yamaha XJ6
- 2010 Yamaha XJ6 Diversion
- 2010 Yamaha XJ6 Diversion ABS
- 2010 Yamaha XT 250
- 2010 Yamaha XT 660 R
- 2010 Yamaha XT 660 X

