2006 KTM 950 Super Enduro R gallery
2006 KTM 950 Super Enduro R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 942.00 ccm (57.48 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 78.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Triumph Speedmaster
- 2006 Triumph Sprint ST
- 2006 Triumph Sprint ST ABS
- 2006 Triumph Thruxton 900
- 2006 Triumph Tiger
- 2006 UM Arraow 150
- 2006 UM Comet 125 SS
- 2006 UM Cruise C 200 T
- 2006 UM DS 200
- 2006 UM DSF 200
- 2006 UM DTF 110
- 2006 UM DTF 150
- 2006 UM DTF 200
- 2006 UM DTF 50
- 2006 UM DTF 90
- 2006 UM Magnetic 125
- 2006 UM Magnetic 150
- 2006 UM Matrix 150
- 2006 UM Matrix 150 XX
- 2006 UM PowerMax 150 GP1

