2010 KTM 85 SX 19/16 gallery
2010 KTM 85 SX 19/16
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.90 ccm (5.18 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 47.0 x 49.0 mm (1.9 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 68.0 kg (149.9 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Yamaha V Star 950
- 2010 Yamaha V Star 950 Tourer
- 2010 Yamaha V Star Classic
- 2010 Yamaha V Star Custom
- 2010 Yamaha V Star Silverado
- 2010 Yamaha Vino 125
- 2010 Yamaha Vino Classic
- 2010 Yamaha Vity
- 2010 Yamaha VMAX
- 2010 Yamaha Why
- 2010 Yamaha WR125R
- 2010 Yamaha WR125X
- 2010 Yamaha WR250F
- 2010 Yamaha WR250R
- 2010 Yamaha WR250X
- 2010 Yamaha WR450 F
- 2010 Yamaha X-City 125
- 2010 Yamaha X-City 250
- 2010 Yamaha X-Max 125
- 2010 Yamaha X-Max 250

