2010 KTM 990 Supermoto T gallery
2010 KTM 990 Supermoto T
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 113,98 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. 2 x Brembo four piston fixed-caliper, radially bolted |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo 2-piston floating caliper, brake disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 CR&S VUN Standard Track PPP
- 2010 CR&S VUN Track Evoluzion
- 2010 CSR Cruiser
- 2010 CSR Custom 250 Aut V3
- 2010 CSR Custom Twin 125
- 2010 CSR Custom Twin 250
- 2010 CSR Naked 125
- 2010 CSR Naked 250
- 2010 Daelim Roadwin
- 2010 Daelim S-Five
- 2010 Daelim S-One
- 2010 Dafier Crazy 50
- 2010 Dafier Cub 125
- 2010 Dafier Cub 50
- 2010 Dafier Ghost 50
- 2010 Dafier Julia 50
- 2010 Dafier Roma 50
- 2010 Dafier Scooterone 125
- 2010 Dafier Skiv 50
- 2010 Dafier STF 125

