2012 Honda ST1300 Pan-European gallery
2012 Honda ST1300 Pan-European
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1261.00 ccm (76.95 cubic inches) | Power: | 117 |
| Engine type: | V4, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 78.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 283.0 kg (623.9 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Combined three-piston callipers, (ABS) and sintered metal pads |
| Rear brakes: | Single disc. Combined three-piston calliper, (ABS) and sintered metal pads |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 29.14 litres (7.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white, red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Aprilia RXV 4.5
- 2012 Aprilia RXV 5.5
- 2012 Aprilia Scarabeo 100
- 2012 Aprilia Scarabeo 100 Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 125ie
- 2012 Aprilia Scarabeo 200ie
- 2012 Aprilia Scarabeo 300s
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 Street Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 500
- 2012 Aprilia Shiver 750
- 2012 Aprilia Shiver 750 ABS
- 2012 Aprilia Shiver 750 GT
- 2012 Aprilia Shiver 750 GT ABS
- 2012 Aprilia SportCity Cube 125
- 2012 Aprilia SportCity Cube 300
- 2012 Aprilia SportCity One 125 4t
- 2012 Aprilia SportCity One 50 4t

