2012 Honda XR650L gallery
2012 Honda XR650L
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 310.0 kg (683.4 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.60-18 |
| Front brakes: | Double disc. Twin-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.60 litres (2.80 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Honda CRF250R
- 2012 Honda CRF250X
- 2012 Honda CRF450R
- 2012 Honda CRF450X
- 2012 Honda CRF50F
- 2012 Honda CRF70F
- 2012 Honda Crossrunner
- 2012 Honda DN-01
- 2012 Honda Elite
- 2012 Honda Fury
- 2012 Honda GL1800 Gold Wing
- 2012 Honda GL1800 Gold Wing Deluxe
- 2012 Honda Gold Wing Airbag
- 2012 Honda Gold Wing Audio Comfort
- 2012 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi Xm
- 2012 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi Xm ABS
- 2012 Honda Interceptor
- 2012 Honda Interstate
- 2012 Honda Lead 110
- 2012 Honda Metropolitan

