2012 BMW R1200RT SE gallery
2012 BMW R1200RT SE
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 108,62 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.0 kg (504.9 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Integral ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Integral ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, gray, magnesium/beige |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 KTM 300 EXC Six Days
- 2012 KTM 300 XC
- 2012 KTM 300 XC-W
- 2012 KTM 350 EXC-F
- 2012 KTM 350 EXC-F Six Days
- 2012 KTM 350 SX-F
- 2012 KTM 350 XC-F
- 2012 KTM 350 XCF-W
- 2012 KTM 450 EXC
- 2012 KTM 450 EXC Six Days
- 2012 KTM 450 SMR
- 2012 KTM 450 SX-F
- 2012 KTM 450 XC-W
- 2012 KTM 50 SX
- 2012 KTM 50 SX Mini
- 2012 KTM 500 EXC
- 2012 KTM 500 EXC Six Days
- 2012 KTM 500 XC-W
- 2012 KTM 65 SX
- 2012 KTM 690 Duke

