2012 Boss Hoss BHC-3 LS300 gallery
2012 Boss Hoss BHC-3 LS300
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 4807.00 ccm (293.32 cubic inches) | Power: | 295 |
| Engine type: | V8, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 499.0 kg (1,100.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,032 mm (80.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 230/60-15 |
| Front brakes: | Double disc. Dual 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 32.17 litres (8.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 BMW R1200GS Adventure Triple Black
- 2012 BMW R1200GS Rallye
- 2012 BMW R1200GS Triple Black
- 2012 BMW R1200R
- 2012 BMW R1200R Classic
- 2012 BMW R1200RT
- 2012 BMW R1200RT SE
- 2012 BMW S1000RR
- 2012 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2012 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
- 2012 Boss Hoss BHC-3 LS445
- 2012 Boss Hoss BHC-9 Coupe 445 Trike
- 2012 Boss Hoss BHC-9 Gangsta 445 Trike
- 2012 Current Motor Maxi Scooter
- 2012 Ducati 1199 Panigale
- 2012 Ducati Diavel
- 2012 Ducati Diavel AMG
- 2012 Ducati Diavel Carbon
- 2012 Ducati Diavel Cromo

