2012 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS gallery
2012 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 6200.00 ccm (378.32 cubic inches) | Power: | 445 |
| Engine type: | V8, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 680.0 kg (1,499.1 pounds) |
| Seat height: | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,956 mm (77.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 230/60-15 |
| Front brakes: | Double disc. Dual 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 32.17 litres (8.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Aprilia Dorsoduro 750 Factory ABS
- 2012 Aprilia Mana 850
- 2012 Aprilia Mana 850 ABS
- 2012 Aprilia Mana 850 GT ABS
- 2012 Aprilia MXV 4.5
- 2012 Aprilia Pegaso 650
- 2012 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2012 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2012 Aprilia RS 50
- 2012 Aprilia RS4 125
- 2012 Aprilia RSV4 Factory
- 2012 Aprilia RSV4 Factory APRC
- 2012 Aprilia RSV4 Factory APRC SE
- 2012 Aprilia RSV4 R
- 2012 Aprilia RSV4 R APRC
- 2012 Aprilia RX 50
- 2012 Aprilia RXV 4.5
- 2012 Aprilia RXV 5.5
- 2012 Aprilia Scarabeo 100
- 2012 Aprilia Scarabeo 100 Net

