2012 BMW S1000RR gallery
2012 BMW S1000RR
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 190,43 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 80.0 x 49.7 mm (3.1 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 178.0 kg (392.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,432 mm (56.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Race ABS. Can be switched off. |
| Rear brakes: | Single disc. Race ABS. Can be switched off. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.50 litres (4.62 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, black, blue/white, red |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Moto Guzzi Norge 1200 GT
- 2012 Moto Guzzi Norge GT 8V
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 1200 ABS
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 4V
- 2012 Moto Guzzi V7 Cafe Classic
- 2012 Moto Guzzi V7 Classic
- 2012 Moto Guzzi V7 Racer
- 2012 Neander Turbo Diesel
- 2012 Suzuki B-King
- 2012 Suzuki Bandit 1250 SA
- 2012 Suzuki Bandit 1250S
- 2012 Suzuki Bandit 650
- 2012 Suzuki Bandit 650SA
- 2012 Suzuki Boulevard C109R
- 2012 Suzuki Boulevard C109RT
- 2012 Suzuki Boulevard C50 Special
- 2012 Suzuki Boulevard C50T
- 2012 Suzuki Boulevard C50T Classic
- 2012 Suzuki Boulevard M109R

