2013 Ducati Monster 796 20th Anniversary gallery
2013 Ducati Monster 796 20th Anniversary
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) | Power: | 85,83 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.0 kg (368.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/bronze |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Honda Shadow RS
- 2013 Honda Shadow Spirit 750
- 2013 Honda Silver Wing ABS
- 2013 Honda ST1300A Pan-European ABS
- 2013 Honda Stateline
- 2013 Honda VFR1200F
- 2013 Honda VFR1200F DCT
- 2013 Honda XR650L
- 2013 Horex VR6 Roadster
- 2013 Husaberg FE 250
- 2013 Husaberg FE 350
- 2013 Husaberg FE 450
- 2013 Husaberg FE 501
- 2013 Husaberg TE 125
- 2013 Husaberg TE 250
- 2013 Husaberg TE 300
- 2013 Husqvarna CR 125
- 2013 Husqvarna CR 50
- 2013 Husqvarna CR 65
- 2013 Husqvarna Nuda 900

