2008 MZ 1000 SF StreetFighter gallery
2008 MZ 1000 SF StreetFighter
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 111,3 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Color options: | Orange, black |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Innoscooter EM 2500 L
- 2008 Innoscooter EM 3500 Maxi-Lithium
- 2008 Innoscooter EM 5000L
- 2008 Innoscooter Jagas 12z
- 2008 Italjet 50.it
- 2008 Italjet Dragster 125
- 2008 Italjet Dragster 180
- 2008 Italjet Dragster 50
- 2008 Italjet Fast Boy
- 2008 Italjet Formula 125
- 2008 Italjet Formula 50 Air Cooled
- 2008 Italjet Formula 50 Liquid Cooled
- 2008 Italjet Grifon 650
- 2008 Italjet JetSet 125
- 2008 Italjet JetSet 150
- 2008 Italjet JetSet 50
- 2008 Italjet Jupiter 250
- 2008 Italjet Marco Polo 400
- 2008 Italjet Millennium 100
- 2008 Italjet Millennium 125

