2008 Yamaha YBR 125 Custom gallery
2008 Yamaha YBR 125 Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 10,05 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-M18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXRT 1340 Sort Glide
-
Harley-Davidson Springer Softail
-
Harley-Davidson Tour Glide Ultra Classic
Other motorcycles in 2008
- 2008 CSR Custom 125
- 2008 CSR Custom 250 Aut
- 2008 CSR Custom 250 Twin
- 2008 CSR Naked 125
- 2008 CSR Naked 250
- 2008 CSR Scoo 125
- 2008 CSR Trial 125
- 2008 CSR Trial 150
- 2008 CSR Trial 200
- 2008 CSR Trial 90
- 2008 Daelim Cordi
- 2008 Daelim Daystar 125 FI
- 2008 Daelim NS 125 III
- 2008 Daelim Otello Fi 125
- 2008 Daelim Roadwin
- 2008 Daelim Roadwin R 125 FI
- 2008 Daelim S2 125 Fi Freewing
- 2008 Daelim S2 250
- 2008 Dafier DFE 100
- 2008 Dafier DFE 125 IV

