2010 Kreidler RMC-E Hiker 50 DD Sport gallery
2010 Kreidler RMC-E Hiker 50 DD Sport
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 3,75 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 91.0 kg (200.6 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, blue, black |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Qlink Hawk 50
- 2010 Qlink Legacy 250
- 2010 Qlink Pegasus 150
- 2010 Qlink Rave 150
- 2010 Qlink Rave 50
- 2010 Qlink Siena 150
- 2010 Qlink Splendor 400
- 2010 Qlink Star 50
- 2010 Qlink XF 200
- 2010 Qlink XP 200
- 2010 Quantya Strada
- 2010 Quantya Track
- 2010 Rhino Hunter S FLM 001
- 2010 Rhino Hunter S FLM 003
- 2010 Rhino Hunter Softail FLM 004
- 2010 Rhino Hunter Softail FLM 005
- 2010 Rieju e-Bicy Alu
- 2010 Rieju e-Bicy Folding
- 2010 Rieju Marathon 125
- 2010 Rieju Marathon 125 PRO

