2010 Kinroad XT110PY-2B gallery
2010 Kinroad XT110PY-2B
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 65.0 kg (143.3 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 950 mm (37.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-14 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, blue, green, silver, black, yellow |
News
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it►
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 CSR Custom Twin 250
- 2010 CSR Naked 125
- 2010 CSR Naked 250
- 2010 Daelim Roadwin
- 2010 Daelim S-Five
- 2010 Daelim S-One
- 2010 Dafier Crazy 50
- 2010 Dafier Cub 125
- 2010 Dafier Cub 50
- 2010 Dafier Ghost 50
- 2010 Dafier Julia 50
- 2010 Dafier Roma 50
- 2010 Dafier Scooterone 125
- 2010 Dafier Skiv 50
- 2010 Dafier STF 125
- 2010 Dafier STF 50
- 2010 Dafier STM 125
- 2010 Dafier STM 50
- 2010 Dafier Street 125
- 2010 Dafier TZX 125

