2010 Peugeot Sum Up gallery
2010 Peugeot Sum Up
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7.60 cubic inches) | Power: | 8,3 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.9 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue/gray, black/gray |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Beta Ark AC RR
- 2010 Beta ARK LC Skull
- 2010 Beta Ark LC Tribe
- 2010 Beta Ark One AC
- 2010 Beta Evo 200 2T
- 2010 Beta Evo 250 2T
- 2010 Beta Evo 250 4T
- 2010 Beta Evo 290 2T
- 2010 Beta Evo 300 4T
- 2010 Beta Evo 80
- 2010 Beta Evo 80 Junior
- 2010 Beta Evo125 2T
- 2010 Beta M4 4T
- 2010 Beta Minicross R 10
- 2010 Beta Minicross R 12
- 2010 Beta Minicross R 125
- 2010 Beta Minicross R150
- 2010 Beta Minitrial
- 2010 Beta RE 125 4T
- 2010 Beta RR 125 4T Motard

