2009 KTM 990 Adventure gallery
2009 KTM 990 Adventure
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 104,59 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 209.0 kg (460.8 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-18 |
| Front brakes: | Double disc. 2 x Brembo two piston, floating caliper, floating brake disc. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo two piston, floating caliper, floating brake disc. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.50 litres (5.15 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange, black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 UM Matrix II 170
- 2009 UM V2C 650S
- 2009 UM V2C 650T
- 2009 UM V2S 250
- 2009 UM V2S 250R
- 2009 UM V2S 650R
- 2009 UM Xpeed 250i
- 2009 Ural Ranger 750
- 2009 Ural Retro 750
- 2009 Ural Retro Solo 750
- 2009 Ural Solo 750
- 2009 Ural Sportsman 750
- 2009 Ural Tourist 750
- 2009 Ural Wjuga 750
- 2009 Ural Wolf 750
- 2009 Vahrenkamp Diesel 462
- 2009 Vectrix VX-1
- 2009 Vectrix VX-1E
- 2009 Vento Hot Rod
- 2009 Vento Phantom R3

