2009 Kymco Downtown gallery
2009 Kymco Downtown
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | 15,15 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.0 kg (235.9 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,545 mm (60.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Cobra CX50 Sr
- 2009 Cobra CX65
- 2009 Cobra CX65 C.A.R.D.
- 2009 Cobra CX65 Super Moto
- 2009 Confederate B120 Wraith
- 2009 Confederate C120 Renaissance Fighter
- 2009 Confederate F131 Hellcat Combat
- 2009 CPI Aragon
- 2009 CPI Aragon GP 50
- 2009 CPI Formula R 50
- 2009 CPI GTR 50
- 2009 CPI SMX 50
- 2009 CR&S VUN Carbon Chic
- 2009 CR&S VUN Evoluzion
- 2009 CR&S VUN Fifties
- 2009 CR&S VUN Lucky
- 2009 CR&S VUN Road
- 2009 CR&S VUN Road Depowered
- 2009 CR&S VUN Sidecar
- 2009 CR&S VUN Track

