2009 Kymco Agility RS gallery
2009 Kymco Agility RS
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 7,25 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.0 kg (235.9 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,325 mm (52.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 BamX BX200-DB Outback
- 2009 BamX BX50-DB Pee Wee
- 2009 BamX BX70-DB Trailstar
- 2009 Benelli BX 449 Cross
- 2009 Benelli BX 505 Enduro
- 2009 Benelli BX 570 Motard
- 2009 Benelli Cafe Racer 1130
- 2009 Benelli Caffe Nero 250
- 2009 Benelli Pepe 50
- 2009 Benelli Pepe 50 LX
- 2009 Benelli QattroNove X
- 2009 Benelli Titanium 07
- 2009 Benelli Tornado Naked Tre 1130 Sport Evo
- 2009 Benelli Tornado Naked Tre 899
- 2009 Benelli Tornado Naked Tre 899 s
- 2009 Benelli Tornado Tre 1130
- 2009 Benelli Tre 1130 K
- 2009 Benelli Tre 1130 K Amazonas
- 2009 Benelli Velvet 125
- 2009 Benelli Velvet 150

