2008 Kymco Grand Dink 125 gallery
2008 Kymco Grand Dink 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7.60 cubic inches) | Power: | 11,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 140.0 kg (308.6 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-13 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Grey, white |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 BMW HP2 Enduro
- 2008 BMW HP2 Megamoto
- 2008 BMW HP2 Rennboxer
- 2008 BMW HP2 Sport
- 2008 BMW K1200GT
- 2008 BMW K1200LT
- 2008 BMW K1200R
- 2008 BMW K1200R Sport
- 2008 BMW K1200S
- 2008 BMW R1200GS
- 2008 BMW R1200GS Adventure
- 2008 BMW R1200R
- 2008 BMW R1200RT
- 2008 BMW R1200S
- 2008 BMW R1200ST
- 2008 Borile B500CR
- 2008 Borile B500MT
- 2008 Boss Hoss BHC-3 LS2
- 2008 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2008 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS

