2008 Orion A30E125M gallery
2008 Orion A30E125M
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 52.4 x 49.5 mm (2.1 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.7:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,200 mm (47.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.21 litres (0.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Green, Yellow, Pink, Carbon Look, Orange, White |
News
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke►
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Tri Glide Ultra Classic 110th Anniversary
-
Harley-Davidson CVO Softail Deluxe
-
Harley-Davidson Sportster SuperLow 1200T
Other motorcycles in 2008
- 2008 Sym Jet SportX 50 SR
- 2008 Sym Joyride 125
- 2008 Sym Joyride 200
- 2008 Sym Mask 50
- 2008 Sym Megalo 125
- 2008 Sym Mio 100
- 2008 Sym Mio 50
- 2008 Sym Orbit 125
- 2008 Sym Orbit 50
- 2008 Sym RS 125
- 2008 Sym VS 125
- 2008 Sym VS 150
- 2008 Sym XS125-K
- 2008 Sym XS125G
- 2008 Tank Sports 250E
- 2008 Tank Sports Nascar Signature Series
- 2008 Tank Sports TKX 110
- 2008 Tank Sports TKX 200
- 2008 Tank Sports Urban 50
- 2008 Tank Sports Urban Classic 150

