2008 Orion AGB-21 gallery
2008 Orion AGB-21
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 52.0 kg (114.6 pounds) |
| Seat height: | 22 mm (0.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 37 mm (1.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.02 litres (0.80 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black, Green, Blue, Red, Yellow |
News
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke►
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Orion AGB-30A
- 2008 Orion AGB-31
- 2008 Orion AGB-33
- 2008 Orion AGB-34
- 2008 Orion AGB-35A
- 2008 Orion APL50QL
- 2008 Peraves Ecomobile
- 2008 Peraves Monotracer
- 2008 Peugeot Blaster
- 2008 Peugeot Blaster RCup
- 2008 Peugeot Elystar 50
- 2008 Peugeot Geopolis 125
- 2008 Peugeot Geopolis 125 Premium
- 2008 Peugeot Geopolis 250 Premium
- 2008 Peugeot Geopolis 400
- 2008 Peugeot Geopolis 500 Premium
- 2008 Peugeot Jet C-Tech 50
- 2008 Peugeot Jet C-Tech Darkside
- 2008 Peugeot JetForce C-Tech R-Cup
- 2008 Peugeot Ludix 2 50

