2008 Orion AGB-35A gallery
2008 Orion AGB-35A
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 140.00 ccm (8.54 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.0 x 57.0 mm (2.2 x 2.2 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.2:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 67.0 kg (147.7 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,170 mm (46.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 321.72 litres (85.00 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Green, Yellow, Pink, Carbon Look, Orange, White |
News
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke►
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Aprilia RXV 5.5
- 2008 Aprilia Scarabeo 100 4S
- 2008 Aprilia Scarabeo 125
- 2008 Aprilia Scarabeo 200
- 2008 Aprilia Scarabeo 250
- 2008 Aprilia Scarabeo 400
- 2008 Aprilia Scarabeo 50 4S
- 2008 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2008 Aprilia Scarabeo 500
- 2008 Aprilia Shiver 750
- 2008 Aprilia Sonic 50
- 2008 Aprilia Sonic 50 GP
- 2008 Aprilia SportCity 125
- 2008 Aprilia SportCity 200
- 2008 Aprilia SportCity 250
- 2008 Aprilia SR 50 R
- 2008 Aprilia SR 50 R Factory
- 2008 Aprilia SR 50 Street
- 2008 Aprilia SX 125
- 2008 Aprilia SX 50

