2008 Vespa LX 150 gallery
2008 Vespa LX 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 11,66 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.5 x 48.5 mm (2.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.0 kg (224.9 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-11 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-11 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.60 litres (2.27 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Suzuki Boulevard C90 Black
- 2008 Suzuki Boulevard C90T
- 2008 Suzuki Boulevard M109R
- 2008 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2008 Suzuki Boulevard M109R2
- 2008 Suzuki Boulevard M50
- 2008 Suzuki Boulevard S40
- 2008 Suzuki Boulevard S50
- 2008 Suzuki Boulevard S83
- 2008 Suzuki Burgman 400
- 2008 Suzuki Burgman 650
- 2008 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2008 Suzuki Djebel 250 XC
- 2008 Suzuki DR 650 SE
- 2008 Suzuki DR-Z 400 S
- 2008 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2008 Suzuki DR-Z125
- 2008 Suzuki DR-Z125L
- 2008 Suzuki DR-Z70
- 2008 Suzuki DR200SE

