2008 Beta Minitrial gallery
2008 Beta Minitrial
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.5 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 13.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 42.5 kg (93.7 pounds) |
| Seat height: | 570 mm (22.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,020 mm (40.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.5-16 |
| Rear tyre dimensions: | 2.5-14 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake). Mechanical drive drum |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). Mechanical drive drum |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.00 litres (0.53 gallons) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Aeon AE-12 Pulsar 150
- 2008 Aeon AE-6 Echo
- 2008 Aeon AE-9 Pulsar 125
- 2008 Aeon AM-1 Aero 50
- 2008 Aeon AM-2 Aero 100
- 2008 Aeon AX-50 Mini-Bike
- 2008 Aeon Cobra 220
- 2008 Aeon Cobra 320
- 2008 AJP PR4 125 Enduro
- 2008 AJP PR4 125 Supermoto
- 2008 AJP PR4 200 Enduro
- 2008 AJS CR3-125
- 2008 AJS Eco-125
- 2008 AJS Regal-Raptor 125 Silverhawk
- 2008 AJS Regal-Raptor DD250E
- 2008 AJS Regal Raptor DD50E-2
- 2008 AJS YX-R-125
- 2008 Alfer VR 2000 Enduro
- 2008 Alfer VR 2000 Supermotard
- 2008 American IronHorse Texas Chopper

