2008 Beta Rev 3 125 gallery
2008 Beta Rev 3 125
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 14.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 70.0 kg (154.3 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,310 mm (51.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 18.апр |
| Front brakes: | Single disc. 4 piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2 piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.00 litres (0.79 gallons) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Tank Sports Urban Courier 150
- 2008 Tank Sports Urban Econo 50
- 2008 Tank Sports Urban Racer 150
- 2008 Tank Sports Urban Racer 150 Deluxe
- 2008 Tank Sports Urban Racer 150 DS
- 2008 Tank Sports Urban Racer TR16
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 150
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 150 Euro
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 50
- 2008 Tank Sports Urban Touring 150 Deluxe
- 2008 Tank Sports Urban Touring 150 Executive
- 2008 Tank Sports Urban Touring 150 Special
- 2008 Tank Sports Urban Touring 250
- 2008 Tank Sports Urban Touring 250 Delux
- 2008 Tank Sports Urban Viaggio 150
- 2008 Tank Sports Urban Viaggio 50
- 2008 Tank Sports Vision 250 R1
- 2008 Tank Sports Vision 250 R3
- 2008 Tank Sports Vision Minicustom 50

