2008 Yamaha FZ6 S2 ABS gallery
2008 Yamaha FZ6 S2 ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 65.5 x 44.5 mm (2.6 x 1.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.40 litres (5.13 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Ridley Auto-Glide Sport
- 2008 Ridley Auto-Glide Standard
- 2008 Ridley Auto-Glide TT
- 2008 Ridley AutoGlide Limited Edition
- 2008 Ridley AutoGlide Trike
- 2008 Rieju e-Bicy R126
- 2008 Rieju MRX 125
- 2008 Rieju MRX 450
- 2008 Rieju MRX 50
- 2008 Rieju MRX Pro 50
- 2008 Rieju MX Disc 50
- 2008 Rieju NKD 125
- 2008 Rieju NKD 50
- 2008 Rieju Pacific 125
- 2008 Rieju Pacific 50
- 2008 Rieju RRX 50
- 2008 Rieju RRX Spike 50
- 2008 Rieju RS2 125
- 2008 Rieju RS2 50 fr
- 2008 Rieju RS2 Pro 125

